Spokojené děťátko? Nošení je řešení

Potřebuje se vaše miminko neustále chovat, jinak propukne v usedavý pláč? Anebo vaše děťátko touží po neustálém kontaktu, ale vy byste zrovna uvítala volné ruce na malý úklid, vaření nebo cokoli jiného? Láskyplné řešení je nošení, ať už v šátku nebo v nosítku. Nemusíte mít strach, že byste svému děťátku mohla ublížit – právě naopak! Nošení doporučují pediatři i fyzioterapeuti.

 

Proč zrovna nošení

Nošení dětí rozhodně není novinkou posledních pár let. Rodiče nosí své děti už po staletí, a to napříč kulturami po celém světě. Nošení je tím nejlepším způsobem, jak být svému děťátku nablízku. A právě blízkost podle četných studií pomáhá miminku lépe prospívat a zpracovávat vjemy a zážitky. Cítí bezpečí a vůni své maminky, slyší tep jejího srdce jako předchozí měsíce v děloze a stejně tak už zná houpavé pohyby chůze. Nošení novorozenců je přirozeným pokračováním nejužšího kontaktu s maminkou. I starší děti se díky nošení můžou navíc přirozeně zapojit jako pozorovatelé do aktivit svých rodičů.

 

Jak může nošení pomoci

Novorozenecké koliky, růst zoubků nebo například horečky. Noční můry rodičů, kteří chtějí svému děťátku ulevit, ale léky nebo babské rady nezabírají. Zkuste vzít své dítě do nosítka nebo šátku. Když vaše tělo přirozeným pohybem masíruje bříško děťátka, to pak může uvolnit napětí. Díky nošení a rytmu houpání se vám taky může lehce podařit ukolébat ke spánku i to dítě, které nemůže zabrat kvůli bolesti zoubků. A v neposlední řadě nošení může pomoct i při srážení horečky. Je prokázáno, že matčin hrudník reguluje teplotu miminka a horkost odvádí pryč. Ideální je kontakt přímo kůže na kůži.

 

Proč nosit dítě

Pozitiva nošení dětí v kostce:

-        Rychlejší adaptace novorozence na tento svět

-        Méně plačící miminko

-        Rychlejší psychomotorický vývoj

-        Podpora samostatnosti

-        Vyrovnané dítě

-        Ochrana před chladem

-        Dokonalý rozhled děťátka

-        Silné citové pouto

 

Jak na správnou polohu při nošení

Jak na to, aby se při nošení vaše dítě správně vyvíjelo? Nejdůležitějším pravidlem je, aby bylo nošení ergonomické, tedy aby bylo miminko v nosítku či šátku dobře usazeno. V nosítku či šátku byste měli docílit toho, aby mělo miminko zádíčka do tvaru písmene C. Tedy zakulacení, jaké mělo přirozeně v děloze. Nožičky by pak měly kopírovat tvar písmene M, tedy kolínka by měla být výš než zadeček. Podsazení miminka docílíte tak, že jemně zatlačíte do patiček dítěte, a to pak kolena přirozeně zvedne a zadeček se mu podsadí. Děťátko nosíme vždy čelem k sobě či případně u starších dětí, které už samostatně sedí, můžeme zvolit nošení na zádech. Vždy by mělo být miminko svým bříškem na našem hrudníku či později zádech tak, aby bylo nošení nejen ergonomické, ale aby se k nám mohlo v případě přemíry vjemů jednoduše schoulit a schovat.

 

Bezpečné nošení

Dítě by mělo být na vašem hrudníku tak vysoko, abyste mu mohli bez problémů dát pusinku na čelo. Důležité také je, aby u nosítka mělo děťátko dostatečně dlouhou zádovou opěrku, která vede od zadečku až přes ramínka. Navíc zkontrolujte i šířku látky, kterou má dítě mezi nožičkami – měla by být dlouhá od jednoho kolínka k druhému tak, aby mělo dítě dostatečnou oporu a správně podsazený zadeček.

 

Mýty o negativech nošení dětí

Spolu se zvyšující se oblibou nošení se samozřejmě rojí i názory proti. Jde ale jen o mýty, které doktoři i odborníci pravidelně vyvrací.

1.     Poškození páteře

Podle odborníků z Fyziokliniky (Fyzioklinika.cz) svědčí proti argumentu poškození páteře dětí zkušenosti lékařů, kteří tento mýtus vyvrací. Naopak velká část lidí, kteří míří s poškozenými zády k ortopedům, ležela s největší pravděpodobností jako miminka na zádech bez ergonomického zachování kulatého tvaru páteře.

 

2.     Trvalé ohnutí kostí

Názor, že by se kvůli nošení mohly záda dítěte nebo jiné kosti „ohnout“ nebo „znetvořit“, je dávno překonaný. Děťátko se zakulacenými zádíčky a ergonomickým podsazením přesně kopíruje tu nejpřirozenější polohu, kterou zaujímalo v děloze.

 

3.     Rozmazlení dítěte

Nošením a kontaktem dítě nemůžete rozmazlit. Láskou dítě nemůžete rozmazlit. Dítě potřebuje především (a nejen) v prvních týdnech a měsících svého života pocit absolutního bezpečí v tom pro něj úplně novém světě, ve kterém se po narození ocitlo. Díky nošení cítí vaši vůni, vaše pohyby, slyší váš hlas, a to vše je pro něj uklidňující, což přispívá k jeho dobrému vývoji.

 

Šátek nebo nosítko: co pořídit?

Nevíte, jestli zvolit šátek nebo nosítko? Každému může sedět něco jiného. Na trhu existuje celá řada druhů a typů šátků i nosítek. Šátek vyžaduje na začátku trochu tréninku a zručnosti, ale je skladnější. Nosítka se zase liší v tom, jestli jsou vyrobená z látky nebo z šátků či pevností bederního pásu. Pokud toužíte prozkoumat svět šátků, nebo si chcete vybrat ideální nosítko, u nás jste správně. S výběrem vám moc rádi poradíme a pomůžeme. Navíc z pohodlí vašeho domova. Ať se vám krásně nosí!

Foto: Canva